Tabletka poronna – sposób na bezpieczną aborcję farmakologiczną

konsultacje lekarskie online

 

Czym jest aborcja farmakologiczna?

Aborcją farmakologiczną nazywamy pojęcie odnoszące się do przerwania ciąży przy użyciu środka farmakologicznego, tzw. Tabletka poronna. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aborcję za pomocą tabletek poronnych można wykonać do tygodnia ciąży, bądź w określonych przypadkach do 24 tygodnia ciąży. Warto zaznaczyć, że aborcję farmakologiczną można przeprowadzić w warunkach domowych do 12 tygodnia ciąży a realizacja tej procedury nie wymaga kontroli lekarskiej. Przebieg aborcji farmakologicznej jest zbliżony do poronienia naturalnego a skuteczność jest na poziomie ok 98 %.
 

Jak przebiega aborcja farmakologiczna?

Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia procedury aborcji farmakologicznej, głównym lekiem jest tabletka poronna: misoprostol bądź zestaw leków: mifepriston + misoprostol. Mifepriston ma za zadanie zniszczyć warstwę zewnętrznych komórek błony płodowej lub uszkodzić zarodek oraz blokować działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży w organizmie. Misoprostol wywołuje skurcze macicy i prowadzi do wydalenia z organizmu zarodka wraz z wyściółką macicy. Cały zabieg poleca na podaniu doustnie bądź dopochwowo wyżej wymienionych substancji. Po podaniu leków kobieta najczęściej odczuwa skurcze, pojawia się krwawienie podobne do obfitej miesiączki, które utrzymuje się przez 1 do 2 tygodni.
 

Tabletka poronna a skutki uboczne

Tabletka poronna, która wywołuje przerwanie ciąży, jak każdy lek powoduje skutki uboczne, należą do nich m.in.:

  • Przedłużające się obfite krwawienie,
  • Skurcze brzucha,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Nudności,
  • Podwyższona temperatura ciała,
  • Biegunka.
     

U niewielu kobiet poronienie nie następuje bądź jest częściowe, wówczas należy udać się do lekarza, gdzie konieczne jest: łyżeczkowanie, odessanie zawartości macicy przy użyciu metody próżniowej bądź podanie dodatkowej dawki leku.